rejestracja: 77 474 46 55

Medycyna estetyczna

Toksyna Botulinowa

Ostrzyknięcia toksyną botulinową należą do najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Jej działanie polega na czasowym wyłączeniu pracy mięśni mimicznych poprzez miejscowe zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Stosuje się ją najczęściej przy wygładzaniu zmarszczek poziomych czoła, pionowych czoła („lwia zmarszczka”) oraz kurzych łapek. Rzadziej w innych rejonach twarzy, szyi czy w leczeniu nadpotliwości.

W naszym gabinecie stosujemy preparat Azzalure firmy Galderma.

Azzalure

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na wstrzyknięciu domięśniowo roztworu toksyny w postaci przeźroczystego płynu, po uprzednim odkażeniu skóry środkiem do dezynfekcji. Jest to wykonywane bardzo cieniutką jednorazową igiełką i nie wymaga znieczulenia. Całość trwa ok. 15 minut.

Po zabiegu nie należy dotykać ani masować miejsc wkłucia. Przez 4 godziny nie należy się kłaść ani długo schylać, nie nakładać makijażu w ten dzień, przez 2 tygodnie nie nagrzewać twarzy, unikać sauny, opalania oraz wykonywania innych zabiegów kosmetycznych.

Działania niepożądane, jakie mogą wystąpić to:

 • ból głowy (najczęściej)
 • odczyny w miejscu podania – zaczerwienienie, obrzęk, wybroczyny, siniaki, świąd, wysypka
 • niedowład brwi
 • opadnięcie powieki
 • nasilenie łzawienia lub zespół suchego oka
 • zaburzenia ruchów gałek ocznych, podwójne widzenie

Są to objawy krótkotrwałe i nie wymagają postępowania terapeutycznego. Ale jeśli coś cię niepokoi, zawsze skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Efekty

Efekt zaczyna być widoczny po ok. 3-7 dniach i utrzymuje się 4-6 miesięcy. Po tym czasie mięśnie stopniowo wrócą do swojej pierwotnej siły skurczu. Nie ma obawy, że po ustąpieniu efektów zmarszczki będą większe, wręcz przeciwnie, ponieważ skóra zdąży się zregenerować i nie będzie się tak szybko odkształcać pod wpływem pracy mięśni. Nie powinno się powtarzać zabiegu częściej niż co 3 miesiące, ponieważ istnieje ryzyko powstania przeciwciał przeciwko toksynie botulinowej (co skutkuje brakiem efektu po podaniu preparatu).

Oczywiście najlepszy efekt będzie widoczny u osób młodszych, gdy zmarszczki dopiero się tworzą, mamy wtedy szansę spowolnić lub zahamować proces ich powstawania. Jeżeli zmarszczki są już utrwalone i widoczne nawet w spoczynku to ich spłycenie będzie słabsze i na efekty trzeba będzie czekać dłużej lub nawet może być konieczność zastosowania innych metod, np. wypełnienia kwasem hialuronowym.

Przeciwskazania:

 • nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
 • ciąża i karmienie piersią
 • infekcja w planowanych miejscach wstrzyknięć
 • obecność miastenii rzekomoporaźnej, zespołu Eaton-Lamberta lub stwardnienia bocznego zanikowego
 • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi

Efekty leczenia zmarszczek gładzizny (Lwia zmarszczka) Toksyną Botulinową

Przed:                                                          Po:

EFEKTY LECZENIA ZMARSZCZEK 1

Przed:                                                           Po:

EFEKTY LECZENIA ZMARSZCZEK 2

Przed:                                                            Po:

EFEKTY LECZENIA ZMARSZCZEK 3